GECE YOLCULARIN YOLLARINI AYDINLATAN YOLDAŞ

Sorarlarsa seni

Söyle ne diyeyim

Kayıpmı uzakmı

Yoksa yüreğimi söküp göstersem mi?

Anlarlar mı kim olduğunu

Yoldaşlığımızı anlarlar mı?

İki canın bir olduğunu

İki bedenin bir can olabileceğine inanırlar mı?

    İnsanlığın manevi değerlerine, güzelliklere, özgürlüklere karşı dayatılan köleliğe, baskıya, onursuzluğa boyun eğmeyerek dayatılan anlamsızlığı kabul etmeyen, birçok özgürlük savaşçısı özgürlük tarihinin gelişiminin özü, gerçekliğin temel dinamiği olmuşlardır.

      Bugün hala özgürlükten, onurdan, insanlıktan söz etme gücü gösterebiliyorsak bu özgürlük amaçları uğruna kanlarıyla değer yaratan, özgürlük şehitlerinin yarattığı değerlerdendir.

      İşte bu değerlerden biride Şoreş arkadaştır. Her ne kadar zamansız olsa da buluşmamız ve zamansız olsa da gidişi onu kendimde yaşatmayı ve yaratmayı asla zamana bırakmamışımdır. Yaşamımın bir yönü olarak her zaman bende yarattığı etkileri benliğimde yer alarak dile gelinmeyecek bir hal alır. Her ne kadar bildiğim sözcükler seni anlatmaya yetmemede, kalemim titreşende, seni yazmak, seni yaşamak ve seninle buluşmak anlamına gelir.

     Merhaba mı? Diyeyim . Elvedamı? Bilmiyorum, ayıramıyorum sanırım ikisini beraber kullanmak zorundayım. Biliyormusun  yol arkadaşım insanın söylemek yada yazmak istediği o kadar çok şey varki, ama insanın kendi yaşadıkları oldu mu söylemek yazmak o kadar zoraki ne sığdıracak sözcük bulabiliyorum, nede gücüm yetiyor. Doğa yada diğer kanunlarda onlarca defter doldurabilirim ama hiç bir yazıda hiç bir sözcük seçiminde bu kadar takılmadım, zorlanmadım, boğazım bu denli kuruyup düğümlenmedi. Merhaba elveda sözcüğü bile yaşarken bense beklide yıllar sonra buluşma ihtimali için yada o güne dek sana olan hislerimin yüzde birisini yazacağım, çünkü yaşadığımız tarifsizdir .

       Bilmem ki seni nasıl anlatmalı, en ince ayrıntısına dek yaşamsallığının en saf ve sade ifadesi olan gülüşlerine haksızlık etmeden nasıl anlatmalı? Yada son saniyelerine kadar kendinde yarattığın fedai duruşunu nasıl yazmalı? Destansı yaşamın anlatımlarla yarım ve anlamsız kalıyor. Bundandırki her zaman seni kendimde yaratma ve yaşatma isteğim.

       Keşkeklerle ertelediğim bu yaşamımı anlamlandıran ilk arkadaşlardan biri Şoreş arkadaştır. Yaşama olan bağlılığı önde gelirken, yoldaşlığınızda en üst çıtaya çıkarmayıda hedefleyip yanındakinde yaratmayı da bilirdi. İnsanda derin izler bırakan bir yoldaştı.  Yaşam gerçeğinde kendisini var eden güçlü bir kişilik yapısı ve özüne denk düşen bir yapılanması vardır. Bu güzel özünü Reber Apo' nun, felsefesiyle donatma arayışı çok güçlüydü. Önderliği hissederek yaşıyordu, bu yaşam duruşunda yansıyordu.  

   Şoreş arkadaş adanmış bir kişilikti, yaşamı yoldaşlığı çok seviyordu. Zorlu süreçlerin anlamlı yoldaşlığını sevgisini yaşatırdı. Yani anlayacağınız tam bir eylem kişiliğiydi.

       Bana gülüşüne benzer bir ses gelirse, onu güldürmek için yüzlerce fıkra anlatırım.  Yanımda esen bir rüzgarın gelip yüzüne değeceğini bilirsem selamımı, hasretimi katarım gözlerine benzer iki yıldız seçeceğim, ateşin içine dalıp hayalini kuracağım, seni nergiz çiceğinin güzelliğinde, menekşenin boyun bükmüşlüğünde, kardelenin direngenliğinde ararım seni içinde arayacak uzakta izleyeceğim. Dün, bugün ve yarının da benim için anlam taşıyan şeyler var. Onlarıda sana yazmak isterim. Nergisleri, Menekşeleri, Kardelenleri, Gülleri, seni bana getirecek, beni sana getirecek buluşma hayalini, ateşi, voltayı, suskun savaşçılığı, yanlızlığı, yağmuru, maviyi, martı sesini, kelebekleri, şiiri, müziği, yazı yazmayı, ağlamayı çocukların gülüşünü ve birde güneşin doğuşunu batışını seviyorum. Hepsinin içine seni nakış ettim. Gülüşünü, gözlerini işledim.  Bir bir tüm saydıklarımdan yaşadıkça vaz geçmeyeceğim onları seviyorum çünkü yoldaşlığını seviyorum.

     O muhteşem yarınımızın umudunu, sevdasını, sınırsızlığını, acısız, özlemsiz günlerimizin ihtimalini kurarken, seni kaybetmenin acısını zorluğunu katamamıştık bu ihtimallerimize. İşte bundandırki halen kabullenmiyorum bu  zamansız gidişini..!

                                                                                                                        MÜCADEL ARKADAŞI

                                                                                                                                  DELİL