Serhat’ın Yıldızı Asi Rüzgarı Hamza Yoldaş

Yıllardan 2008 PKK sisteminin yörüngesine bir yıldız daha girer. Yıldızlar ülkesine güneşle buluşmak üzere zıt sistemin çekim merkezi olan kapitalist Moderniteyi yenecek güce ulaşarak, PKK sisteminin ahlaki ve politik toplumun yörüngesine yerleşir.

Sistemdeki adı Emrah, PKK saflarındaki adı Hamza. Hamza ismi büyük bir anlam taşımaktadır. Asıl olan ismin özüne layık olmaktır. Hamza savaşçı ve düşmandan parça koparan, özgür ve iradeli bir duruşta anlam buldu. Hamza ancak Hamzaca yaşama ile anlamlaşır ve yıldızlaşırdı.

Tüm PKK yıldızları gibi Hamza arkadaşta devrimci halk savaşının zafer ve özgürlük yürüyüşüne aktif katılanlardandır. Hamza arkadaşında tarihsel bir geçmişi vardır.

Hamza arkadaş 1990 yılında Kars’ın Kağızman ilçesinde doğar. Ailesi 1990’lı yılların diriliş serhıldanlarında PKK’yi tanır ve klasik yurtseverlikten çağdaş yurtseverliğe adım atar. Hamza arkadaşın ailesinin çağdaş bir yurtsever olması onun kişiliği üzerinde etki yapar. Serhat’ın koyun kişiliği ağır bastığı söylenir. Fakat Hamza arkadaşta böylesi bir durum kesinlikle söz konusu bile olamazdı. Asi ve yaratıcıydı. Babası Serhat yaylarında hayvancılık yapardı. Bundan dolayı Hamza arkadaş Kağızman’da büyümüştü. Hamza arkadaşın en belirgin özelliği arazi hakimiyetiydi. Okulu yedinci sınıfta terk etmişti. Hamza arkadaş, arazi hakimiyetini HPG saflarında da belirginleştirip öncü konumuna getirmişti. Çekim merkezi olmayı başarmıştı. Çelişkileri, özgürlük arayışları zıt sistemde yerini bulmadı. İçindeki özgürlük tutkusunu alevlendirecek, sıcaklığı ile dolan ruhları canlandıracak merkeze ulaşmak istiyordu. Zıt sisteme sığamazdı bu özgürlük aşkı. Tükenmez bir enerji ile doluydu. Enerjisini boşa harcamayacak. Bu durumda ya yaşamayacaktı ya da onurluca direnerek özgürce yaşayacaktı. Yaşayan anlam ve aşktan yoksun ölülerden olmayacaktı. Serhat dağlarına yakındı ve çok iyi tanıyordu. Çok beklemeyecek, özgürlük ve direniş kaleleri olan bu dağları mesken bilecekti. PKK geleneğinden esinlenecekti. Özgürlük ve hakikat savaşçısı olacaktı. 2008 yazında Serhat’ta özgürlük mücadelesine katılır. 2012 Serhat’ta (Glidağ bölgesi) çok kısada olsa dolu ve özgürce yarattığı beş yıllık gerilla yaşamı…

Çemçe’nin çağlayanı, Glidağın fırtınası, Tendürek’in sesiydi. Serhat’ta tarihselleşen Devrimci halk savaşının öncü militanı Hamza yoldaş …

Şehit Hamza, ilk katılımından itibaren mücadele heyecanı, atikliği, moral uyumu, askeri duruşu ve düşünüş tarzıyla güçlü militan ölçülere ulaşmayı başarmıştı. Doğal yetenekleri ve coşkulu katılımı da eklenince erken gelişim gösterdi.

Bu onu öncü konumuna getirmişti. Tendürek gibi sarp bir kırda çok kısa bir sürede (herkeste böyle yetenek olmaz) arazi ayrıntısını inisiyatifine almıştı. Hareket zamanlarında öncü olur ve nerden gideceğini iyi bilirdi. Güçlü bir fiziği vardı. İnce zekalı ve hareketliydi. Algılama ve çözümleme gücü yüksekti.

Şehit Hamza’nın en güçlü militan özelliği zor ve dar anlarda fedakarlığı ve moralli olmasıydı.

İnancı, tereddüt yaşamaz, umudunu ve yüzündeki tebessümü kaybetmeden büyük bir coşku ve moralle başarana kadar korkunç bir şekilde çaba verirdi.

PKK’ye katılması çok uzun bir süre olmamasına rağmen kendini geliştirmişti. Önder APO’nun felsefesini, parti çizgisini özümsemişti. Önder APO ve şehitlere bağlılığı yüksek bir düzeydeydi. Düşman gerçekliğini kavramıştı. Çok açık ve net konuşurdu. Düşündüğünü paylaşan bir kişilikti. Yanlış anlayışlara karşı tavırlı ve eleştireldi.

Şehit Hamza arkadaş içinde bir evren vardı. İnce duygulu ve çoçuk ruhluydu. Yoldaşlık ilişkilerinde moralli, coşkulu ve yaşamın merkezindeydi. Zor alanlarda kalmıştı, (Çemçe, Tendürek, Glidağ) buna rağmen olumsuz etkilenmediği gibi hep başarıya kilitlenmişti. Yaşamı sorgular ders çıkartır ve gelecek için şekillendirirdi.

Şehit Hamza arkadaş özde ne idi ise dışta da oydu. Hiçbir işinde göstermelik değildi.

Şehit Hamza arkadaş içindeki evreni çevresine yansıtabilmişti. Yüzündeki tebessüm eksilmezdi. Serhat’ta çıkan bir isyandı aynı zamanda fedaileşen; Ağrı isyanından, Geliye Zilan katliamına kadar tarihsel gerçekliğini bilince çıkartmış ve eyleme dönüştürmeyi başarmıştı.

Şehit Hamza arkadaş bir perspektiftir özgür yaşamak isteyene. 2012 Serhat hamlesi direnişinin intikam adıdır. PKK’ye doğru katılmak ve öncülük etmek için şehit Hamza arkadaşın bıraktığı mirası ve anlamlılıkları doğru anlamak ve pratikleştirmekle mümkündür.

Devrimci Selamlar ve Saygılar

Mücadele Yoldaşları

Hamza - Emrah Boztaş Arkadaşın Anısına…

 

Kod Adı: HAMZA SERHAT

Adı Soyadı: EMRAH BOZTAŞ

Ek Bilgi: 08 TEMMUZ 2012 TARİHİNED AĞRI DOĞUBEYAZIT TEPE RIZİ YAKINLARINDA ÇIKAN ÇATIŞMADA ÜÇ ARKADAŞLA ŞEHİT