Goste ve Siro'nun asiliğiyle merhaba

Uzun bir süreden sonra bölük olarak Are alanına geldik. Bu alana gelmiş olmak benim için çok anlamlı ve çok önemli. Evet, Kürdistan'ın her bir yeri güzel her bir yeri özel. Ama nedendir bilmiyorum, Xakurkê bana çok daha farklı geliyor. Sanki doğa kendisini yaratırken Xakurke'yi daha bir özenerek yaratmış gibi. Ve ben sanki bıraksalar sonsuza dek bu alanda kalırım diye düşünüyorum. Tabii bu benim Kürdistan'ın diğer yerlerini sevmediğim anlamına gelmiyor. Ben Kürdistan'ın her bir karış toprağını seviyorum ama dedim ya Xakurkê bir başka. Belki de burada çok kaldığım ve birçok güzel şeyi yaşadığım içindir. Çünkü mekanı güzelleştiren yalnızca coğrafyası değildir. Orada yaşananlar da ayrı bir anlam katar mekana. Sen yaşama ne kadar değer vermişsen, o da sana o derecede karşılık verir. Hani derler ya; "ne ekersen onu biçersin" diye. Ben bu mekanlara yeteri kadar emek verememiş olsam da, bu topraklara canlarıyla bedel veren nice güzel yoldaşımız oldu. Onların emek ve bedel ile yarattığı güzelliklerdir bunlar.  O yüzden attığımız her adımda, soluduğumuz her nefeste onları minnetle anarız. Onlar bizlere güzel ve özgür bir geleceği emanet bırakarak gittiler; bizlere düşen ise bu emanete sıkı sıkı sarılmak ve hiç bırakmamaktır. Şu anda Are alanına doğru yol alırken de bu inanç ve duygularla yol alıyorum. Soluduğum her nefeste binlerin güzelliğini ruhumun derinliklerine çekiyorum. Bu topraklar öylesine güzel ve öylesine yaşanılası ki, insanların bu toprakları bırakıp gitmesine şaşırıyorum. Belki ben de evdeyken çok fazla bu gerçekliklerin farkında değildim. Yaşamı yalnızca yaşanılan andan ibaret görüyordum. Özgürlüğü başka yerlerde arıyordum. Ama özgürlük mekanlarına geldikten sonra anladım ki en büyük yaşam merkezi dağlardır. Dağlar yaratmanın, varolmanın mekanlarıdır. O yüzden dağlar yalnızca koruyan ve kollayan değil, yaşamı anlamlı kılandır. Belki çok tuhaf ama ben bazen Xakurke dağlarının en zirve noktasındayken bile dağları özlüyorum. Bu özlem hiç mi hiç canımı acıtmıyor. Tam tersine bu özlem duygusuyla daha da bir bağlanıyorum bu güzelliğe. Eee, bu heybete aşık olmamak, özlememek mümkün mü? Değil tabii. Ben de bunu bildiğim için her adımda dağlara olan aşkımı daha da derinleştiriyorum. Bizleri koruyan, kollayan ve bizlere anlamlı yaşamı armağan eden dağlar, sizlerden uzak bir an'ı bile hayal etmiyor, düşünmüyorum. Ve diyorum ki; son bir nefes vereceksem de bu dağlarda, özgürlüğü hissederek vereceğim.

Sürecin getirdiği yoğunluk her arkadaşta ayrı bir heyecan yaratmaktadır. Kendimizi yeni yepyeni bir döneme hazırlıyoruz. Bugün aslında benim için sürpriz bir gün oldu. Çünkü eğitim grubunda bulunan arkadaşlarımız eğitimlerini tamamlayıp yanımıza geldiler. Uzun zamandır göremediğim yoldaşlarımı görmek beni öylesine sevindirdi ki anlatamam. Rûken, Lilav, Deniz, Özgür ve daha birçok arkadaşı gördüm. Bu benim için çok ama çok büyük bir moral oldu. Onlarla aynı zaman, aynı mekanı ve aynı mevziiyi paylaşmak çok güzel bir duygu. Benim için yoldaşlık ilişkisi tüm ilişkilerin üstünde ve değerlidir. Bu yüzden de elimden geldiğince yoldaşlarıma layık olmaya çalışıyorum. Bu yoldaşlık sevgisini bizlere tattıran partimiz PKK'nin içinde yer almak, onun militanı olabilmek tüm duygulardan daha üstün bir duygudur. Yoldaşlarımız bu yaşamın güzelleşmesi için öylesine büyük mücadele vermişler ki, insan bu yaşamın her anına kutsallık atfederek yaklaşmak zorunda hissediyor kendini.  Özellikle savaşın yoğun olduğu, birbirimize sıkı sıkı kenetlendiğimiz anlarda daha da iyi anladım bunu. O anlarda Apocu militanların birbirine olan sevgisini, bağlılığını tereddütsüz, kaygısız hissettim. Burada yaşanan yoldaşlık ilişkileri paha biçilmez değerdedir. Her bir yoldaşım ile göz göze geldiğimde onların yüreğinde gizli olan tüm güzellikleri görebiliyorum. Onlar binlerce şehit yoldaşımızın yaşam felsefesini, güzelliğini yeni nesillere aktarmak için savaşıyorlar. Şehitlerin ardılı olabilmek, onların izinden yürümek en büyük erdemdir.

Her alanı olduğu gibi Xakurkê alanını da güzelleştiren, yaşamları ve duruşları ile efsane yaratan binlerce yoldaşımız var. Bunlardan bir tanesi de Bêrîtan yoldaştır. O, Xakurkê'de bir destan yazdı. Hem de öyle bir destan ki, biz buna özgürlük destanı dedik. O, Xakurkê'nin uçurumlarında özgürlüğe kanat açtı. Bizlere özgür ve onurlu bir geleceği emanet bıraktı. Biz bu emanete sıkı sıkı sahiplik etmeli, Bêrîtan'ın ardılı olduğumuzu tüm dünyaya özellikle de düşmana göstermeliyiz. Bu yüzden de birçok zaman kendi kendime şu soruları soruyorum: 'bu güzel yoldaşlar için, halkın için ve özgürlük için fedaileşmeye hazır mısın? Düşmanı alt etmeye, onu yenilgiye uğratmaya hazır mısın?' sorduğum her sorunun cevabını yaşamımda pratikleştireceğim. Çünkü savaşın en kızgın olduğu, düşmanın en vahşice saldırdığı dönemlerde anladım ki öfkem çok büyük. Gerçek anlamda, tüm hislerimle hazır olduğumu anladım.  Şimdi kendimde yenilik yaratmanın zamanıdır diyorum. Artık hiçbir şey beni korkutmuyor. Ben cesaretimi binlerce yiğit, kahraman yoldaşımdan alıyorum. Onlar bizlere özgürlüğün kolay olmadığını, büyük bedeller gerektirdiğini gösterdiler. Düşmana inat daha fazla sarılacağım kavgaya. Önderliğe, şehitlere ve halkıma bağlılığımı göstermek için büyük bir mücadele vereceğim.

Nihayet beklenilen toplantı başlamak üzere. Ben de bu yüzden çok heyecanlıydım. Çiçek arkadaş toplantıya gündemi, gelişmeleri değerlendirerek başladı. O konuşup değerlendirdikçe benim sürece karşı olan vicdan azabım daha da artıyor. Askeri konularda değerlendirmeler yapılmaya başlandığında ben daha da bir heyecanlanmaya başladım. Sanırım Çiçek arkadaş da bu heyecanımı fark etmiş olmalı ki, değerlendirme için ilk olarak kaldırdığı arkadaşlardan birisi oldum. Bu beni daha da heyecanlandırdı. Geçirdiğimiz, geride bıraktığımız pratiği değerlendirdim. Değerlendirme yaparken elimden geldiğince sade ve anlaşılır olmaya çalıştım. Çünkü uzun uzun konuşmanın çok fazla faydasını görmedim şimdiye kadar. Toplantının sonunda hem genel pratiğe dönük hem de bunun içinde benim pratiğime dönük eleştiriler vardı. Aslında bu durum benim için çok iyi oldu. Böylece hangi konularda eksik kaldığımı daha rahat görebildim.  Bundan sonra her şeyi daha bilinçlice yapacağım. Attığım her adımda kendimi daha derinden sorgulayacağım. Bundan sonra attığım her adımda kendime zaferi esas alıp Önderliğe ve şehitlere layık olacağım. 

Axin Meşkan  Arkadaşın Günlüğü'nden

 

Kod Adı: Axin Avaşin
Adı Soyadı: Berivan Yardımcı
Şahadet Tarihi ve Yeri: 5 Haziran 2016 / Hakkari