DOĞAL, EMEĞE YAKIN BİR KÜRT KADINI

 Van’da doğup büyüyen bir aşiret kızı bir de evin tek kızı olursa… Eskisi gibi değil belki hiçbir şey. Bir alt üst oluş yaşandı. Yine de biraz ağırdan alarak bakabileceğini hesaplamak durumundayız. Özgüvenle yoğrulmuş bir ağırdan almadır bu. Şımarıklıkla arasındaki ince zar görülmezse yanlış anlaşılır. Yaşamak için yeterli donanıma sahiptir, gerektiğinde yenisini alabilir. Gittiği her yeri çekip çevirebilir. Kimseyi telaşa düşürmez. Geriye yerinde ve zamanında öğrendiklerini uygulamak kalıyor.
Yurtsever aile ortamlarında aldığı şekillenmeyle yaşama bakışı şekillenirse başka türlü olur dağlara gelenlerin duruşu. Oldukça doğaldır, sanki yaşamını kaldığı yerden sürdürür. Ne olup bitiyorsa olağan akışında olması gereken, her an karşımıza çıkabilecek hususlardır. Savaş da bunun bir parçasıdır. Zamanı geldiğinde silah kuşanılır. En sert koşullara meydan okunur. Eğitimlerde en radikal görüşlerin savunusu yapılır, yerinde değerlendirmeler geliştirilir, sonuç alıcı eleştiriler seçilir.
Sorxwîn yoldaş da yaşamını olması gerekenden, seyrinden saptırmadan sürdüren bir Kürt kadınıdır. Doğar, büyür, halkınızın özgürlüğü için mücadeleye atılırsınız. Olağan budur. Diğeri yaşamın akışına göre şekil alacak her şeyi kapsar.
 2006 yılında on sekizinde bir genç kızın coşkusuyla gelir gerilla saflarına. Doğal ve emeğe yatkın Kürt çizgilerini taşımasıyla baştan kabul görür. Rahatsız edici, sıkıcı hiçbir özelliği yoktur. Saf ve temizdir, bu yüzden yoldaşları tarafından çabuk sevilir. Xakurke alanında geçen dönemin ardından Gare ve suikast eğitim okulu. Sorxwîn yoldaşın kendisini biraz daha bulması anlamına gelir.
Bir süre sonra o hedefini vuramayan Sorxwîn gider, yerine keskin nişancı biri gelir. Atışları mükemmeldir ve herkesi şaşırtmıştır. Artık bu nişancılığından dolayı yoldaşları ona takılmaya keskin nişancı demeye başlamışlardır. Onun bir özelliği de yaptığı bir işi en sonuna kadar temiz ve dürüst yapmaktır. Sonuna kadar ilkelidir. Söze bağlılık temelinde görevlerine yüklenir.
Hedefi Garzan alanına gitmektir. Ama bazı nedenlerle bu gidişini ertelemek zorunda kalır. Yeni adresi Zap olacaktır. Burada da yoldaşlarına olan bağlılığı, emek ve çabasıyla, istekli katılımıyla adından söz ettirir. Başarılı bir süreç geçirir, eylemlere katılır.
Yoğunlaşmalarını günlüğüne yansıtır. Özellikle Geliyê Tiyare şehitlerinden çok etkilendiğini, onların intikamını alacağını söyler.
 Sorxwîn yoldaş bir eyleme giderken şehit düştü. Nasıl amaç belirlemişse o yolda oldu gidişi. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

 Mücadele Yoldaşları