12.ŞEHADET YILDÖNÜMÜNDE ŞEHİT RONAHİ MAĞMUK YOLDAŞI SAYGI İLE ANIYORUZ

Yok olmaya yüz tutmuş bir halkın yeniden doğuşunu yaratma iddiasıyla, tamamen Önderliksel bir Hareket olarak çıkış yapan PKK hareketi, bu mücadelede kendini adamışların hareketi olarak, şehitler partisi olarak ortaya çıkmıştır.
Uzun tarihsel bir geçmişe sahip olan mücadelemiz, başladığımız ilk andan bugüne kadar büyük kahramanlıkları bağrında yaratmıştır. Özgürlük, onur, erdemlilik, eşitlik, bağlılık, doğruluk ve iyilik temel yaşam ve mücadele felsefi olurken; tersinden dayatılan gerçeklik ölüm anlamına gelmiştir. Şehitlerimiz kutsal kahramanlıklarıyla bu ölümü kabul etmemenin birer sembolü olmuşlardır. Agitlerin, Zilanların, Mazlumların, Kemallerin ve daha binlerce kahraman yoldaşla fedaileşerek günümüze ulaşan özgürlük iradesi, büyük özgürlük bilincine ve düzeyine ulaşmıştır.
  PKK’nin hem ismini hem de direniş kültürü eksenindeki mücadele stratejisini geçmiş tarihten beri süregelen ihanet zinciri ile ortadan kaldırma temelli çabalar, Önder APO’nun öngörüsü ve kahraman gerillanın bağlılığıyla aşıldı. Böylesi kritik süreçlerde büyük ve derin komplo yöntemlerine kanmayan binlerce yiğit Kürdistan genci, PKK’nin yeniden inşası için yönünü Botan dağlarına verdi. 1 Haziran 2004 tarihi ile birlikte resmileşen Kürdün özgürlük tarihine geçen, özgürlük direnişinde yer alan Roni yoldaş, birçok insanın bilmediği, anlayamadığı ve çözemediği derin Kürdistan bilinciyle savaşa katıldı. Bizlere ve tarihe bıraktığı her saniyesi büyük bir heyecan olan, Gerilla’ya aşık olmayı, düşmana ise kin duymayı öğreten her satırı, şehitler albümündeki nadide dizeler olarak yerini almakta. Gün gelecek Roni yoldaşı tanıyacak bir Gerilla bile bulamayacağız. Ama o gerilla olmayı iliklerine kadar hissederek, açlığı, soğuğu ve yorgunluğu yaşayarak gerillanın tadına vardı. Kürdün üzerindeki ölüm korkusunu bir davaya bağlayarak ortadan kaldıran Önder APO gibi hep yazdı. Aslında binlerce kendisinden sonra gelen yoldaşına ölümsüzlüğün yazılarak yaratıldığını da göstermiş oldu. Bu tarih yazılacak Roni yoldaş. Kimse PKK’nin tarihini yazamayacak. PKK’nin tarihini PKK yazacak. PKK’nin filmini PKK çekecek. Nasıl ki gönlünü, sevdanı, yüreğini, ailenin ve sevdiklerinin geleceğini kurma adına ortaya koyduysan bunun karşılığını da alacaksın. Çünkü PKK yaşayan bir efsane, söylediklerini yapan bir parti. PKK’nin adaletinden kuşku duymayan ve PKK’nin yarına bırakır ama yanına bırakmaz felsefesini iyi bilen bir yoldaş olarak özgürce yaşadın. Hepimize de yiğit bir Kürt erkeğinin nasıl yaşayıp, nasıl savaşıp, nasıl öleceğini gösterdin. 

Mücadele Yoldaşları...
11 Mayıs 2016

Kod adı: Roni Dıjwar 
Adı soyadı: Ronahi Mağmuk 
Doğum tarihi-yeri: 1977 / Tatvan-Bitlis 
Anne-baba adı: Bedia - M. Şerif 
Katılım tarihi: 1997 / İstanbul
Şahadet tarihi: 20 Mayıs 2004 / Botan - Cudi

 Düşerken Biz

Sefine’den avazım çıktığı kadar kollarım yana açık
göğsüm rüzgara karşı
kimsenin duyamayacağı kadar
haykıracağım
yalnız sen okuyacaksın beni
 bir de ülkem
vücudumu gereceğim bir yay gibi
gözlerimi yumup
dişlerimi kenetleyeceğim
ve yumruklarımı içe sıkıp
seni haykıracağım Sefine’den
ses dalgalarım
boşluğa umudunu yayacak
kim bilir belki bir dağa çarpıp
sevda yankısı olup ulaşacak bana
ama ülkemin dağları
mutlaka duyacak beni
arkama bir an baktığımda
onları göreceğim
hani bu büyük kavgada
ölümsüzleşenleri
daha bir coşkulu bağıracağım
ardımda bir ordu olduğunu
bileceğim çünkü
ve başımı kaldırıp
güneşe baktığımda
sıcak ışınlarını
yüzümde hissedeceğim
bedenime ateşler hakim olurken
yine seni haykıracağım
derin bir nefes alıp koşmaya
başladığımda
bir ben bir uçurum
bir de sen olacaksın
uçmak için boşluğa düştüğümde
yine seni haykıracağım
özzz...güürrr...lüüüükkk...
Şehit Roni Dijwar (Ronahi Mağmuk)