BİTMEK BİLMEYEN ENERJİ KAYNAĞI

Yüksek kayalıklar düşünelim. Kayalıklarla bağları havanın durumuna bağlı buz kütleleri hayal edelim. Buz olmak mı, eriyip toprağa karışmak mı dediğimizde buz kendi varlığını savunacaktır.sehit kurtay Daha da soğutacaktır havayı. Bu onu güçten düşürecek, belki bitişinin başlangıcı olacaktır havanın bitmeyen akışı karşısında. Biraz ısınınca kolaylıkla çözülüp kendini bırakacaktır. Çünkü bu buz kütlelerinin görünmeyen yüzleri yoktur. Okyanusun yanında bir su birikintisi ne anlam taşırsa ancak o kadar anlamları vardır. Ya da sulardan uzakta varoluşudur buzdağlarının. Onların öncüsü, gerillası. Belki da artlarında bıraktıkları emanetler, soğuk zamanın kemikleridir bunlar. Sıcakları sınayan soğuk savaş hücreleri. Her yer yangın olmasın diye zamanı geldiğinde çıkacak soğuktan fedailer. Belki de buzdağlarının görünmeyen yüzleri bu buz kütleleridir.
Kurtay Leşker (Emrah Kaya) sabırsız bir buz kütlesi gibidir. Vakti dolmadan kayasından kopan bir buz kütlesi. Hesapta olmadığı yerlerde sıcak ateşlere dalacak kadar kendinden geçebilen bir gerçeğin adıdır. Onu eritecek ateş biraz soğumalıdır her şeyden önce. Kendisine benzetemediği hiçbir şeyde erimez.
Colemergli bir aşiret çocuğudur. Bu yüzden PKK mücadelesini çocuk yaşlarda öğrenir. Kalabalık bir aile ortamında, on dört kardeşten biri olarak yetişir. Ortaokula kadar okuduktan sonra İstanbul gibi kentlerde bulunur. Amacı çalışmak olsa da mücadeleden uzak durmaz. Nitekim dikkat çeken çalışma temposu nedeniyle gözaltına alındığı olur. Yakınlarından PKK saflarında gerilla olarak bulunanlar da vardır. Tüm bu gerçeklerin sonu, zamanı geldiğinde fazla düşünmeden mücadeleyi daha yükseğe taşımaktır.Kurtay da artık zamanın geldiğini görünce gerilla olmak üzere yola çıkar. Amacı halkının mücadelesinde payına düşeni yerine getirmektir. Ama göreceğimiz gibi o payına düşenden de fazlasını yapmaya söz vermiştir. Bu yüzden hiçbir zaman verilen görevlerle yetinmez, daha fazlasını yapmaya yönelir.
  1990 doğumludur. 2009 yılında adını Kurtay Leşker yaparak devrimin, ulusal kurtuluşun, özgürlüğün savaşçısı olmaya adım atar.Katılır katılmaz gerillaya, dağ yaşamına uyum sağlar. Kişiliğinin en önemli ve dikkat çeken yönü bu olarak görülür. Özgüveni yüksektir. İlişki kurmakta zorlanmaz, hiçbir koşulda yabancılık çekmez, hiçbir çalışmadan çekinmez. Yoldaşlarıyla çok iyi ilişkiler kurar.
Esas gerilla pratiğine Zap alanında başlar. Girişken, son derece aktif yapısı nedeniyle yerinde durmaz.  Her işe koşturmak isteyen, ortada bulduğu işlere en önde koşan yapısı cesaret ve fedakârlıkla birleşince ortaya devrimcilik yolunda sağlam ilerleyen bir duruş çıkar.
Çalışkanlığının yanında yetenekleriyle de ilgi görür. Çok iyi halay çeker. Amatör bir müzisyendir. İyi kaval çalar. Zaten kaval Kürt kültürünün ve müziğinin en önemli enstrümanlarındandır. Bir acıyı kavaldan daha iyi yansıtacak az sayıda müzik aracı vardır. Kürtlerin tarih boyunca yaşadığı acılar, trajediler bu enstrümanla dile gelmiştir. O, Kürt müziğinin bu geleneğinin günümüzdeki temsilcilerinden biri olarak kültürüne sahip çıkmak amacındadır.
Her koşulda moralli oluşu sempatik yapısına ayrı bir boyut katar.Varlığıyla yoldaşlarına güç verir, destek olur. Görevlere yaklaşımı oldukça titizdir, kendisine verilen görevlere aşkla yaklaşır ve yerine getirmek için büyük çaba sarf eder. Kişilik olarak açık sözlü ve dürüst oluşuyla bu yanları birleşince tadına doyum olmaz bir insan görünümü sergiler.
Bilinç düzeyi yüksektir, anlama-kavrama sıkıntısı yoktur. Bir işi bir kez yapması ya da ona nasıl yapılacağının söylenmesi yeterli gelir. Sahip olduğu birikimi, PKK’nin ideolojik süzgecine vurma yeteneğine sahiptir, bilmediği konuları kısa sürede öğrenecek kadar kıvrak bir kavrayış gücü vardır.
Emek sarf etmek ve pratik çalışmaları yürütmek onda adeta bir tutkudur. Söylemekten ziyade yapan, yaparak söylemini geliştiren, bundan dolayı da güven veren bir düzey kazanır. Bu özellikleri ve duruşu Zap yapısının gönlünde taht kurmasını beraberinde getirmiştir.
  Eylemlere katılma isteği çok fazla olan Kurtay arkadaş birkaç eylem planlamasında yer almamasına karşın eylem haberini alır almaz koşturmuştur. Tüm çalışmalara büyük önem verse de onun açısından eylemlerin ayrı bir yeri vardır. Tüm çalışmaları bir yana, eylemi bir yana koyar. O anda elinde ne iş varsa bir kenara bırakır ve eylem alanına yönelir.2012-13 kış sürecinde eylemlere katılma konusunda en fazla ısrar edenler arasında yer alır. Bu ısrarı sonucunda Karataş karakoluna yönelik eylemde tepeye saldıracak gücün içinde yer alması uygun görülür. Eylemin başlamasıyla birlikte mevzilere saldırıya geçen Kurtay yoldaş, bu saldırı sırasında şahadete ulaşan arkadaşlardan biri olur.        

 Mücadele Yoldaşları