Mazlumlara Yaraşır Bir Direnişin Sahibi

 “27 Haziran tarihinde Muş’a bağlı bir köyde düşmanla girdiği çatışmada kahramanca direniş sergileyerek şahadete ulaşan Ağrı doğumlu Mazlum arkadaş, Kürdistan’da uygulanan baskı, sehit mazlumişkence ve gözaltına alınmalarla halkımıza karşı düşmanın geliştirdiği soykırım uygulamalarına yakından tanıklık etmiştir. Mazlum bir halkın özgürlük umudu Mazlumlarca geliştirilen direniş mücadelesi yolunu seçerek 2011 yılında saflarımıza katılım sağlayan Mazlum arkadaş henüz yeni bir yoldaşımız olmuş olsa da bu gerçekliklerin bilinciyle özgürlük mücadelesi içindeki yerini almıştır. Direniş yolunda, şehitlerin izinde düşmanla girdiği çatışmada Keskin arkadaşımızla birlikte özgürlük şehitleri kervanına adını altın harflerle yazdırarak, bir kez daha direnişin zafere dönüşen iradesini düşman karşısında sergilemiştir.”
5 Temmuz 2012 günü yapılan açıklamada HPG Ana Karargâh Komutanlığı Mazlum Agıri yoldaşın şehadetini bu sözlerle duyurmuştu.
Mazlum arkadaşı katıldığı dönemden itibaren tanıyan mücadele arkadaşlarından T.Y.“Mazlum arkadaş Ağrı Taşlıçaylı idi. 2011 yılında Serhat eyaletine Ağrı dağı bölgesi üzerinden katılım yaptı. Taşlıçay, Ağrı çevresinde partinin etkinlik kuramadığı ilçelerden biriydi. Yurtsever kesimleri olmakla birlikte sağ eğilimli bir yerdir. Katı bir din anlayışıyla birlikte kapalı bir toplum yapısına sahip olan bir alandır. Mazlum arkadaş üniversite okuduğu sırada okulunu bırakarak gelmişti.
Yaşama, eğitime ve pratiğe katılımı ise yeni bir arkadaşa göre ileri düzeydeydi. İleride parti için önemli işler yapabilecek bir arkadaştı. Bilinçli olduğu kadar olgun bir kişiliğe sahipti. Önderlik felsefesini, örgüt yaşamını kavramada belli bir aşamaya gelmişti. Değerlendirmeleri ve katılımı insanı şaşırtacak düzeydeydi. Yeni katılan arkadaşların sistem etkilerini atmaları normal koşullarda zaman alır. Çünkü kültürel, toplumsal asimilasyonun etkileriyle bireylerde önemli bir tahribat görülür. Ama Mazlum arkadaş bunları erken aşıyordu. Hatta sanki o sistemde yaşamamış gibiydi. Önderlik felsefesinde derinleşmişti. Ona göre Önderlik felsefesi günlük olarak yaşanmalıydı. Müthiş belirlemeleri vardı. Tüm eski arkadaşlar buna şaşırırlardı.”diyerek onu anlatmaya çalışıyor.
Yeni olmasına rağmen çok önemli çalışmalara verilmesinin tartışıldığını belirten mücadele arkadaşı; “Eski arkadaşların yanında deneyim kazanması öngörülüyordu. İleriye dönük hazırlanmak isteniyordu. Korunması gerektiği düşünülüyordu. İlerde sorumluluk kaldırabilecek bir arkadaştı. Eğitim duruşundan işlere yaklaşımına kadar çok olumluydu. Onun yaptığı işler güven verirdi. Örneğin tünellerde kalırdık ve kar tünel ağızlarını tıkatır. Herhangi bir arkadaş tüneli açmaya gönderildiğinde yaptığı iş ona sorulurdu. Ama kimse Mazlum arkadaşa sorma gereği duymazdı, çünkü o işini sağlam, titiz yapardı. Pratiğe istekle yöneldi. Eylem birimlerinde yer almayı çok önerdi.”sözleriyle Mazlum arkadaşın kişilik özelliklerini ifade ediyor.
Kısa zamanda şehit olması arkadaşları çok üzdü. Bütün arkadaşların yüreklerinde yer edinmişti.”sözleri de Mazlum arkadaşın geride bıraktığı yoldaşlarında nasıl etkiler bıraktığını yansıtmak için dile gelmiştir. Onun şehadeti gelecek açısından umut vaat eden bir yoldaşlarını yitirmenin derin üzüntüsünü yaşatmıştır tüm yoldaşlarına ve sıcağı sıcağına intikam eylemleri yapılmıştır.

Mücadele Yoldaşları