“ÖZGÜRLÜK BAŞKAN APO’NUN GÖZLERİNDEKİ AŞKTIR”

Güney Kürdistan Kaladize doğumlu Vejin arkadaşımız Kürdistan’da ulusal birliğin büyük bir özgürlük mücadelesi ile yaratılacağına olan inancıyla Özgürlük hareketimize sempati duyar. Kadının iradesinin yok sayıldığı, değer olarak görülmediği bir gelenek içerisinde mevcut sistemlerin köleleştirici gerçeğini sorgular ve buna karşı gerçek özgürleşmenin Kadının Özgür mücadelesi ile sağlanabileceğine inanır. Bu mücadele Özgür Kadının Kürdistan da yürüttüğü destansı direnişlerinde tanır ve bu mücadeleyi sahiplenmek üzere 2001 yılında Kürdistan dağlarında mücadeleye başlar.

Bir kadının büyük irade gelişmesini gerilla ortamında gördüğü andan itibaren büyük bir heyecan duyan Vejin arkadaş bu görkemli militanlaşmanın amansız bir savaşçı olmanın çabasını yoğun bir biçimde verir. Onun için Beritanların ve Zilanların izinde yürüyen Kürdistan Kadını mutlaka özgürlüğü sağlayacak bir güçte inancı yüreğinde ve kişiliğinde yer edinir. Bu coşku ve sevinçle Xınere, Zagros ve Botan alanlarımızda aktif bir gerilla olarak mücadelesini yürüten Vejin arkadaş kısa zamanda kendini Apocu Felsefe ve Özgür Kadın Kimliği üzerinden derinleştirerek geliştirir. Kürdistan’da kadının duruşunu ve yaşamını Şehit Beritanların direniş kimliğiyle tanımlayan Vejin arkadaşımız bu direniş ruhuyla gerçekleşen Pervari eyleminde yoldaşlarıyla birlikte şehitler kervanına katılır. “

Vejin Mijda yoldaşın Botan yolculuğuna çıkmadan önce yoldaşlarıyla paylaştığı duygular:

“Adım Vejin Soran.  1988’de Qeladızê’de doğdum. Ben feodal bir ailede büyüdüm. Ailem hem feodaldi, hem de değişik taklitler yapıyordu. Ailemde hem Güney’in, hem de Doğu’nun etkisi vardı. Hem Güney, hem de Doğu sentezi bir aile. Böyle bir ailede büyüdüm.

Önderliğin esaretinden sonra PKK’yi tanıdım. O zamanlar katılım arayışlarım vardı. Çünkü toplumda çok şey bana çelişkili geliyordu. Bazı şeyleri kabul etmiyordum. Bu şeylerden kurtulma arayışım vardı. Köye geldiğimizde, -köyümüz Kandil’deydi- bazen arkadaşları, gerillayı görüyordum. Çoğu zaman arkadaşlarla tartışmalarım oluyordu. Bize Önderlikten bahsediyorlardı. Kadının PKK’de nasıl bir katılım sağladığı tartışmaları temelinde bir etki oluştu. Katılımım bu temelde 2001’de Kandil’de oldu. Orada 9 ay kaldıktan sonra Xinêre’ye gittim. Xinêre’de kaldım. Sonra da Zagros’a geçtim. Zagros’tan sonra akademiye geçtim. Şimdi de Botan- Besta’ya geçeceğim. Önerim üzerine gidiyorum.

               Savaşı değerlendirdiğimizde, hem yaşam boyutuyla… Düşman her yönlü üzerimize geliyor ve varlığımızı yaşatmak temelinde savaşıyoruz. İdeolojimiz için, özgür bir yaşam için savaşıyoruz. Özgürlük için savaşıyoruz. Karşımızdakini yok etmek için savaşmıyoruz. Yani meşru savunma çizgisinde savaşı anlamamız gerekir ve halkımızın, Önderliğin özgürlüğü çizgisi temelinde, savunma amaçlı savaşıyoruz. Bu temelde önerilerimiz oldu. Savaşta ön cephede yer almak için Botan gibi bir sahaya gitmek istiyorum. Çünkü bu yıl savaşın çok şiddetli geçmesi gerekir. Bu temelde önerdim.

Gerilla mücadelesi özgür bir yaşam için yürütülüyor.

PKK felsefesini, katıldığımda bu kadar bilmiyordum.  Daha önce bende ak-kara mantığı vardı. PKK felsefesiyle birlikte her yönde özellikle de insana verilen değer, yaşama verilen değer gibi şeylerin farkına vardım.

Doğrusu, her zaman Kuzey Kürdistan’a geçmek için isteğim vardı. Özellikle de Serhat için hayalim vardı. Serhat’a geçmek istiyordum. Özellikle Kuzey halkı içinde bir gerilla olarak yer almaktı hayalim. Oradaki halkın içine girmek bana heyecan veriyordu. O halkı tanımıyorum, içinde kalmamışım, ama oraya gitme isteğim çok vardı. Özellikle Viyan arkadaşın şehit olmadan önceki Botan için dile getirdiği hayallerini biliyordum. İlk katıldığımda onun yanına gelmiştim. Son gördüğümde bana; “eğer Kuzeye geçersen Botan’a git” demişti. Bu temelde hayallerim çok farklı gelişti. Bana biraz oradaki halktan bahsetti. Yani Güneyli bir kadın olarak Kuzey halkının içine girdiğimde nasıl katılacağım, hangi yolla bir katılım sağlayacağım, bu temelde bana bir heyecan ve yeni, çok farklı bir katılım hissi verdi. Bu hayaller temelinde gidiyorum. Ama Serhat’a gitme hayallerim her zaman olacak. İmkânım olursa başta Botan olmak üzere Kuzeyin tüm alanlarını görmek istiyorum.

Farklı bir şey söylemeyeceğim. İlk kez benle röportaj yapılıyor. Çok büyük bir heyecana girdim.

Güçlü bir katılım temelinde Botan’a gidiyorum.” 

Vejin Mijda yoldaşın bir raporundan kesitler:

 

“MAHSUM KORKMAZ AKADEMİ KURULUNA

Partiye katılmamın nedeni; duygusal bir temelde katılmışım, ailede ve çevrede gördüğüm yaklaşımlar bende çelişkiler yaşattı. Sistem içerisinde kadına olan düşürücü yaklaşımın farkına vardım. Bu çelişkiler sonucu belli arayışlara girdim, PKK’yi tanımadan önce bu sistemden kurtulmak istiyordum.

KDP’ye katılmayı düşündüm fakat onların da kadına yaklaşımının var olan sistemden kopuk olmadığını gördüm. Bir süreden sonra arkadaşları gördüm. Örgütü tanımadığım halde bir kurtuluş yolu olarak katılmaya karar verdim. Dokuz ay Kandil, bir yıl üç ay Xınere, beş yıl da Zagros’ta kaldım. Aldığım görev manga komutanlığıdır.

Örgütte zorlandığım süreçler; 2003 tasfiyecilik ve önderliğin zehirlenmesi oldu. …

Kuşkusuz HPG ve YJA Star bende kazandırdığı yönler çoktur. Başta askeri tecrübe ve kendine güven gelişirken cins bilinci, kendi cinsinin gücünü tanıma sevme ve kuruma, yine bireyin iradesini açığa çıkartma vb. birçok noktada olumlu yönler kazandırdığını, kısacası belli bir bilinç sahibi olma yönünde bir değişim- dönüşümü yarattığını belirtebilirim.

Bir insanda eğer kin ve nefret olmazsa intikama da bir anlam yükleyemez. Yapılan haksızlıklara karşı bir direnişte sağlayamazlar. Her üç kavramda birbirine bağlıdır. Her insanda olması şarttır. Ancak sadece duygu düzeyinde ele alınmamalıdır. Analitik bir zekâyla değerlendirilmesi gerekir.

Yaşam akan bir nehirdir. Acı ve mutluluk dolu bir gerçekliktir. Ama bir devrimci için yaşam ve ölümün anlamı farklıdır. Bir devrimci yaşamayı bilmiyorsa ölüden bir farkı yoktur.

Benim için bir devrimci özgürlüğü ve onuru için ölüme gidiyorsa en kutsal ve anlamlı ölümdür.

Özgürlük benim için bilinçtir; özgürlük Başkan APO’nun gözlerindeki Aşk’tır. İrade kendi dilinde ve düşüncenle varlığını göstermektir.

Sevgi yaşamın anlamını bilmektir. Ahlak ve kültürü kendinde içselleştirmektir. Sevgi bilinçtir. Önderliğin deyimine göre özgür olmayan biri sevmesini de bilemez. Başarı ise bütün engelleri aşmak ve amacına ulaşmaktır.

Güç benim için bağımsız bir düşünce biçimi demektir.

Zayıflıklar ise bireyin kendi inandıklarına ters düşmesidir.

Güçlü yanım; her koşula göre o sabrı o gücü gösterme güveni var bende. Zayıf yönüm ise intihar ve şahadetler karşısında uzun süre etkisinde kalıyorum.

01.02. 2008

 

Weke Hemû Gernasên Din Li Ser Mila Bi Ala Rengîn Hate Oxir Kirin

Kürt özgürlük hareketi her gün bir tohum gibi toprağa düşerek yeniden yaşam buluyor. Bu tohum birçok açıdan boy vermektedir. İşte, Kaladıza kentinden bir tohum toprağa düştü ve yeşerdi. Yüreğinin inadı ve ısrarıyla yeşermeliydi bu tohum. Çünkü artık toprak onun andı ve yatağı, taşlar ise yastığıdır. Bu tohum savaşla, mücadeleyle, halayla, kan ve alın yeşerecektir.

Adını Vejin yapmasının nedeni budur. Çünkü özgürlük bahçesinde dirilmek, mücadelesiyle analara en güzel armağanları sunmak üzere Kaladıza kentinden yola düşmüştür.

Vejin yoldaş 1988 yılında Güney Kürdistan’ın Kaladıza kentinde yaşama gözlerini açar. Yurtsever bir aile ortamında büyümemiş olsa da yaşantısının hayallerini karşılamadığını fark etmektedir. Çünkü her an egemen erkek zihniyetinin bakış açısıyla o bir suçludur. Bunu gören Vejin yoldaş kadının özgürlüğü sağlanmadıkça kendi çocukluk hayallerine ulaşamayacağını anlamıştır. Onun büyüdüğü koşullarda kadın hep görmezlikten gelinmekte ve ikinci sınıf insan yaklaşımına maruz kalmaktadır. Böyle olunca da kadının duyguları tümden ayaklar altına alınmış, bir fırtınanın dalgaları arasında kaybedilmiştir. Kadın yaşamın kıyısına itilmiş ve her şeyi talan edilmiştir.

Kadının bu halinin üzerinden çok zaman geçti. Ama yine de yasaklarla yüz yüzedir. Bu nedenle Vejin yoldaş kadının tüm hayallerine yanıt olmak amacıyla 2001 yılında gerilla saflarına katılır.  Xınere, Zagros, Kandil, Botan gibi alanlar onun gerillacılık yaşamındaki temel duraklardır.

Vejin arkadaşı yoldaşları birçok değişik yanıyla tanırlar. Bu özelliklerinden bir tanesi oldukça sempatik olmasıdır. Genç ve dinamiktir. Yaşam karşısındaki duyarlı duruşuyla dikkat çekmektedir. Saydığımız özellikler nedeniyle çevresindeki herkes ona yaklaşmak, onunla yoldaşlık yapmak ister.

Onda ruh vardır. En büyük istemi kuzey alanlarına gitmektir. “Viyan arkadaşın gitmek istediği yere gideceğim ve oralarda mücadele yürüteceğim” sözleri onun bu noktadaki kararlılığını yansıtmaktadır.

Eğitimlere katılım düzeyi ne kadar güçlüyse askerlikte de o kadar iyidir. Kadınların kendilerini nasıl güçlendirebileceği gibi konuları araştırır. Nerede ne yapılması gerekiyorsa öyle hareket eder. Bir Soran kızı olarak görevlerine en doğru biçimde yönelir. Birçok alanda gerillacılık yapar. Güney alanlarındaki katılımını yeterli görmeyerek kuzeye gitme konusunda ısrarlı davranır. Bu ısrarları sonuç verir ve önerisi kabul edilir. Mahsum Korkmaz Akademisindeki derin yoğunlaşmanın ardından yönünü direniş mekânı Botan’a çevirir.

Vejin yoldaş Botan alanında da aynı duruşunu sürdürür. Zagros gibi alanlarda kalmış olmanın sağladığı gerilla yaşam deneyimlerine sahip olması onun kuzey alanlarına zorlanmadan ayak uydurmasını sağlamıştır. Eski deneyimlerini Botan alanında derinleştirerek görevlerine yönelir. Botan’da pek çok yer dolaşır, birçok yiğit yoldaşla tanışır, acı ve tatlı günlere tanıklık eder. Eylemlere katılarak aktif bir biçimde süreç üzerine yoğunlaşır. Sürecin istediği kişilik duruşu çerçevesinde kendisini örgütler ve öyle katılım sağlar.

Gerçekleştirmek istediği çok şey vardı Vejin arkadaşın. Ne yazık ki kuzeydeki gerillacılığa doyamadan iki yoldaşıyla birlikte şehitler kervanına katıldı.

O yarım kalan tüm hayallerini yoldaşlarına bırakmıştır. Gözü arkada değildir. Çünkü iyi bilir ki yoldaşları ona sahip çıkacak ve umutlarını gerçeğe dönüştürecekler. O da diğer kahraman yoldaşları gibi bayrağa sarılarak omuzlarda sonsuzluğa uğurlandı. ‘Şehîd namirin’ sloganları eşliğinde toprağa verildi. Vejin yoldaş ölümsüzdür. Onu her anda yaşatacağız.

 

Mücadele Arkadaşları

 

Kod Adı: VEJİN MIJDA

Adı Soyadı: NERGİZ PİROD

24 EYLÜL 2011 SİİRT PERVARİ İLÇESİNE BAĞLI HEŞET KARAKOLUNA BASKINDA 2 ARKADAŞLA BİRLİKTE ŞEHİT