BOTAN’IN ASİ KIZI NUCAN YOLDAŞ

Sen has bir Botan’lıydın sen Botan’ın soylu kızı. Botan, özgürlük mücadelemizde ilk mermisini sömürgeciliğe, işbirlikçiliğe, gericiliğe sıktı. Dağları bir özgürlük mevziisidir. Botan; Kürt tarihinde direnişin, özgürlüğün mekânıdır. PKK, özgürlük mücadelesinin yüreği oldu. Gerici sistemin oyunlarının hiç bitmediği bu alanda direnişle Kürt özünü koruma, bu bölge insanın tarih boyu vazgeçmediği gerçeği olmuştur.

Botan; yiğitler, kahramanlar yarattı. Sen güzel yoldaşım düşman gericiliğinin tuzaklarına kanmayarak direniş özünün en sade, en asi gerçeği oldun. Kapılmadan boş hayallere genç yaşında özgürlük havasını soluyarak arayışlar içinde oldun. Uçmak, kanatlanmak, özgür dağlarda kutsal kavganın militanı olmak istedin. Hiç unutmuyorum seni, ait olduğun vatana ve dağlara yolcu ettiğimiz günleri. Adeta uçuyordun bir kelebek gibi kanatlarını çırpıyordun. Bir heyecan, coşku seline kapılmıştın. Kutsal mekânlara bir an önce ulaşmak istiyordun. Savaşmaya, militanlaşmaya, özgürleşmeye gidiyordun. Bir âşık gibi coşku doluydun. Yüzündeki o içtenlik, gülen gözlerin, iddialı duruşun; biz yanındaki tüm yoldaşları etkiliyordu.

Yaşı küçük, ama yüreği büyük yoldaşım seni anlatmak zor. Sen kısa bir zaman sonra yürüdüğün yollardan ben de geçtim. Arkadaşların sohbetlerinde sıkça ismin anılırdı. Çocukluğa ve gençliğe adım attığın tüm süreçler boyunca sen hep, en çok sevilendin. Yaşadığı çevrede saygın bir yerin vardı. Herkesin sevdiği bir arkadaştın. Arkadaşların dilinden düşürmediği Şırnak’lı Nucan’ın kim olduğunu çok merak ediyordum. Kimdi bu yoldaşlarının yüreğinde bunca derin iz bırakan yoldaş? Bunca sevgiyle anılan yoldaşımı tanımayı çok istedim. Sonrasında bu Şırnak’lı kızın kim olduğunu öğrendiğimde hiç şaşırmadım. Seni tanıyordum, o yaşadığı evde, çevrede sevilen yoldaşımın bu güzel özünün özgürlük saflarında daha da arttığını tahmin ettim. Özgürlüğe doğru yol almış tanrıçaların izinde yürümüştü. Tahtlarında bağdaş kuran tanrıçalar seni bekliyorlardı. Zağros’lar da yürüdün. Zağros’lar da duygulandın. Zağros’ların güzelliğinde şiir, türkü tadındaki hayatı besteledin.

Sana yetişmek, seni kucaklamak için koşar adım ilerliyordum. Bildiğim, tanıdığım Nucan’ı tanrıçalar yurdunda görmeye can atıyordum. Dağlara onu biz yollamıştık. O günkü yürek atışlarını biz dinlemiştik. Bir kez daha genç ve güzel yoldaşımı kucaklamak istemiştim.

Ben sana doğru yürüyordum. Heyecanlıydım, soluk soluğa dağları aşıp sana geliyordum; ama bilmezdim bunca erken bizi terk edeceğini. Hiç beklemediğim bir mevsimde bizi bırakıp gitmiştin. Bir kelebek narinliğinde doğdun, yaşadın ve veda ettin hayata. Ne çok anlatacak şeyler saklamıştım yüreğimde. Yüreğimde saklı tuttuğum özlemlerimi seninle paylaşacaktım. Gülecek, coşacaktık seninle. Nice özlemler gibi seni görme hayalini de yüreğime gömerek yaşayacağım…  Seni yüreğimde taşıyarak, özlemlerin için yaşayacağım. Türküler yazdın, türkülerini ölümsüz kılma andımı yenileyerek şahsında tüm dünya devrim şehitlerini anıyorum.

Lorin Andok

 

Kod Adı: Nucan Nurhak 

Adı Soyadı: Hafiye Bilgi 

Şahadet Tarihi ve Yeri: 15 Nisan 2008’de Zagros’ta hava saldırısında Şehit.